Towarzystwo Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu

Aktualności

Artykuły

Drodzy Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu

Dziękujemy, że jesteście z nami i wpieracie nas w wielu ważnych inicjatywach. 
 
Pragniemy przypomnieć, że dzięki też Waszym wpłatom z tytułu składek członkowskich możemy  należycie realizować cele statutowe, a także rozwijać się i komunikować w środowisku naukowym. 
 
Wszystkim, którzy dokonali już wpłaty za rok 2023 serdecznie dziękujemy. Obecnie składka wynosi 50,00 zł. Emerytowani członkowie mają 50% zniżki.
 
Składkę można zapłacić w Biurze TPN przy ul. Kościuszki 7 w Przemyślu, bądź na konto TPN, o numerze 46 2030 0045 1110 0000 0090 6130.
 
Z wyrazami szacunku 
Żaneta Niedbała, skarbnik zarządu TPN 
14 kwietnia 2023

Zmarł mgr Aleksander Kędzior (1929 – 2023)

Przejdź do - Zmarł mgr Aleksander  Kędzior (1929 – 2023)

Zmarł 17 maja 2023 roku. Pochowany na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.

23 maja 2023
Zarząd Towarzystwa
Czytaj więcej o: Zmarł mgr Aleksander Kędzior (1929 – 2023)

Udział duchowieństwa łacińskiej diecezji przemyskiej w powstaniu styczniowym

Przejdź do - Udział duchowieństwa łacińskiej diecezji przemyskiej w powstaniu styczniowym

 

W dniu 25 maja 2023 (czwartek) o godzinie 17.00 w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu zapraszamy na prelekcję ks. dra Marcina Kapłona pt. Udział duchowieństwa łacińskiej diecezji przemyskiej w powstaniu styczniowym

 

 

Prelekcja w ramach cyklu Pamięć o przeszłości. Powstanie styczniowe 1863–1864 w pamięci lokalnej Przemyśla. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863–1864”

Serdecznie zapraszamy!

 

19 maja 2023
Czytaj więcej o: Udział duchowieństwa łacińskiej diecezji przemyskiej w powstaniu styczniowym

Rocznik Przemyski w bazie czasopism naukowych ERIH PLUS

Przejdź do - Rocznik Przemyski w bazie czasopism naukowych ERIH PLUS
Bardzo miło nam poinformować, że czasopisma wydawane przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu - "Rocznik Przemyski. Historia" oraz "Rocznik Przemyski. Literatura i Język" pozytywnie przeszły procedurę indeksacji w renomowanej bazie czasopism naukowych ERIH PLUS.
 
The European Reference Index for the Humanities and the Social Sciences (ERIH PLUS) jest ogólnodostępnym internetowym indeksem europejskich czasopism humanistycznych i społecznych, stworzonym w 2008 roku z inicjatywy Stałego Komitetu ds. Humanistyki (Standing Committee for the Humanities — SCH) i Europejskiej Fundacji Naukowej (European Science Foundation — ESF). Od 2014 r. ERIH PLUS prowadzony jest przez Norweskie Centrum Danych Badawczych (Norwegian Centre for Research Data — NSD). Na chwilę obecną indeks obejmuje ponad 7 tysięcy czasopism.
 
10 maja 2023

XIX Konkurs Twierdzy Przemyśl

Przejdź do - XIX Konkurs Twierdzy Przemyśl

Po pandemicznej przerwie do przemyskich szkół powrócił Konkurs "Twierdzy Przemyśl", ważny element propagowania wiedzy z zakresu historii regionalnej. Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu jak przy każdym konkursie włączyło się to przedsięwzięcie, będąc jednym z współorganizatorów. 

Pierwszy etap odbył się w Szkole Podstawowej nr 15 im.  A. Mickiewicza w Przemyślu, 20 kwietnia 2023 r. gdzie brało udział 49 uczniów. Do finału dostało się 6 uczniów.

Drugi etap odbył się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. I. Krasickiego 27 kwietnia 2023r. 

Komisja konkursu:  Grzegorz Klebowicz (PANS Przemyśl, TPN),  Artur Derdziak (I Liceum Ogólnokształcące) i  Grzegorz Poznański (TPN) wyłoniło zwycięzców: I miejsce – Jakub Serafin SP Stubno, II miejsce – Przemysław Gałuszka SP Kaszyce, III miejsce – Kacper Pic SP Kosienice. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Sumka SP Stubno, Oskar Kurasz SP Łętownia i Oleh Kovalchyk SP Łętownia.

Zwycięzcy gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

5 maja 2023
Czytaj więcej o: XIX Konkurs Twierdzy Przemyśl

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie