Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Aleksander Fredro na tle polskiego i europejskiego romantyzmu – interpretacje, konteksty, porównania

Powiększ zdjęcie

W roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Jest on twórcą oryginalnej polskiej komedii, autorem bajek i wierszy dla dzieci oraz pamiętników z epoki napoleońskiej pt. „Trzy po trzy”, uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej.

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zaprasza na cykl prelekcji Aleksander Fredro na tle polskiego i europejskiego romantyzmu – interpretacje, konteksty, porównania, w którym prelegenci przedstawią ciekawe wątki związane z utworami Fredry oraz jego wpływ na twórczość poetów epoki romantyzmu. W ramach projektu odbędą się także warsztaty dla młodzieży licealnej. Uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować swoich sił w tłumaczeniu na języki obce utworów Fredry oraz inspirowanych jego twórczością. Zastanowią się także nad zagadnieniem aktualności fredrowskich dzieł.

Szczegółowy program na plakatach i w odrębnych ogłoszeniach.

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Prelekcje będą nagrywane oraz udostępnione na stronie internetowej TPN w Przemyślu www.tpn.przemysl.pl
Projekt realizowany przy współpracy I Liceum  Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu oraz  II Liceum  Ogólnokształcącego im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu.
20 września 2023
Czytaj więcej o: Aleksander Fredro na tle polskiego i europejskiego romantyzmu – interpretacje, konteksty, porównania

„Szekspir i Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885-1951)”

Powiększ zdjęcie
Zapraszamy na promocję książki „Szekspir i Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885-1951)”
 
Promocji będzie towarzyszyć rozmowa Dyrektora Oddziału IPN w Rzeszowie dr. hab. Dariusza Iwaneczko z autorem prof. Tomaszem Pudłockim z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
 
W trakcie wydarzenia będzie prowadzona sprzedaż książki.
Spotkanie odbędzie się 28 września 2023 r. o godzinie 17:30 w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu przy ul. Słowackiego 21
19 września 2023
Czytaj więcej o: „Szekspir i Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885-1951)”

Centrum światów jest tutaj

Powiększ zdjęcie

Zapraszamy na tegoroczną odsłonę Centrum światów jest tutaj.

W sobotę, 9 września jedno z wydarzeń, część konferencji naukowej, odbywa się w TPN. Przez dwa dni odbywać się będzie wiele interesujących inicjatyw. Szczegóły na programie.

5 września 2023
Czytaj więcej o: Centrum światów jest tutaj

Archiwa w oczach użytkowników

Powiększ zdjęcie

Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Przemyślu oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zapraszają na cykl prelekcji Archiwa w oczach użytkowników.

Kamil Ruszała, Mariusz Fornagiel i Marcin Marynowski podzielą się swoimi doświadczeniami z wizyt w archiwach austriackich (Österreichisches Staatsarchiv), Słowacji (Slovenský národný archív w Bratysławie) i Rumunii (Archiwum Narodowe w Bukareszcie). Arkadiusz S. Więch opowie o istniejących i powstających archiwach społecznych w społecznościach lokalnych Podkarpacia.

Prelekcje odbędą się w dniach 7., 14-16 września 2023 w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, ul. T. Kościuszki 7, I piętro.

Partnerem wydarzenia jest Archiwum Państwowe w Przemyślu. 

25 sierpnia 2023
Czytaj więcej o: Archiwa w oczach użytkowników

Szalona lata dwudzieste i polskie gwiazdy w Nowym Jorku

Powiększ zdjęcie

Zapraszamy na wykład organizowany w Medyce we współpracy z zaprzyjaźnionym Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Medyckiej.

Tym razem prof. Tomasz Pudłocki opowie o polskich gwiazdach w Nowym Jorku w latach 1918-1939.

Prowadzenie mgr Mariusz Gumienny.

24 sierpnia 2023 r., godz. 18.00

GCK w Medyce 

22 sierpnia 2023
Czytaj więcej o: Szalona lata dwudzieste i polskie gwiazdy w Nowym Jorku